رد کردن لینک ها

انواع قفلهای اتاق فرار + آموزش بازکردن

بعد از آشنایی شما با اسکیپ روم یا اتاق فرار حالا نوبت آن است تا شما با قفلها یی که به صورت متداول داخل اتاق فرار قرار دارند آشنا شوید.
درسته که هر یک از بازیها با سناریوهای مختلف ساخته می شوند ولی غالبا 50 درصد قفلهای استفاده شده در آنها یکسان می باشد و در صورتی که داخل بازی از قفل خاصی استفاده شده باشد  مطمئنا گیم مسترها قبل از بازی، نحوه عملکرد آنها را برای شما توضیح خواهند داد و یا احتمالا باید انتظار داشته باشید که دستور عمل قفل مربوطه داخل بازی وجود داشته باشد.
آشنایی با این قفلها باعث می شود که شما در زمان بازی خود صرفه جویی کنید و وقت کافی برای حل معماهای اتاق فرار را داشته باشید.

بعد از معرفی هر یک از قفلها، موارد خاصی که گیم مسترها با آنها سروکار داشته اند را در قالب  “نکته گیم مستر ” بیان میکنیم. این نکات، بر گرفته از تجربیات گیم مستر های مجموعه اسکیپ هوم می باشد و توجه به آنها  باعث  می شود که تجربه بهتری در زمان مواجهه  با این مدل قفلها داشته باشید.

1 – قفلهای کلیدی

تقریبا میشه گفت ،هیچ بازی اتاق فراری نیست که داخل آن از این نوع قفل استفاده نشده باشد . این نوع قفل با شکل و شمایل و اندازه های مختلف داخل بازیها قرار دارند و قالبا طراحان اتاق فرار کلید این قفلها را  در جایی مثل زیر گلدون ، داخل کتاب ، داخل کمد و .. مخفی می کنند.
بعد از پیدا کردن کلید با توجه به اندازه و شکل آن می توان حدس زد که مربوط به کدام قفل می باشد و از طریق آن، قفل مربوطه را باز کرده و وارد مرحله بعد بازی شوید.

نکته گیم مستر :
در اتاق های فرار، هر کلید مخصوص یک قفل می باشد و پس از استفاده از آن لازم نیست کلید را بر روی قفلهای دیگر امتحان کنید . بعضی از دوستان سعی در استفاده از یک کلید در قفلهای دیگر دارند که این کار باعث شکستن کلید و یا آسیب رساندن به قفلها می شود.

آموزش باز کردن قفل کلیدی
آموزش باز ردن قفل کلیدی

2 – قفلهای عددی

قفلهای عددی نیز همانند قفلهای کلیدی از پر کاربردترین قفلها داخل بازی های اتاق فرار می باشند که بسته به نوع آن، معمولا نیاز به وارد کردن 3 تا 5 رقم بر روی آنها می باشد . بر روی قفلهای عددی  یک شیار یا علامت تعبیه شده که شما باید اعداد مورد نطر را بر روی آنها تنظیم کنید تا قفل باز شود.
ترتیب اعداد بر رو ی این قفلها مهم و نحوه وارد کردن اعداد بر روی آنها از سمت چپ به راست و یا از بالا به پایین می باشد.

نکته گیم مستر:
پس از باز شدن قفل خواهشمندیم آن را کنار گذاشته و از تغییر اعداد آن جددا خودداری کنید، زیرا باعث تغییر رمز قفل و آسیب رساندن به آن می شود.

آموزش بازکردن قفلهای عددی

3 – قفلهای دیجیتال

قفلهای دیجیتال از سری قفلهای عددی می باشند که برای باز کردن آن نیاز به اعدادی با ترتیب مناسب             می باشد.
تعداد ارقامی که باید بر روی آن وارد کنید از طریق دستور العمل آن که قالبا به صورت (****) چهار رقمی یا (*****) پنج رقمی در کنار قفل مربوطه تعبیه شده مشخص می گردد و باید در نظر داشته باشید که پس از وارد کردن اعداد، کلید تایید را که به صورت کلمه اینتر و یا حرف .. می باشد را بر روی آن وارد کنید.
این نوع قفل در ابعاد و طرحهای مختلف ساخته شده و مرسوم ترین آن سیف باکسهای هتلی می باشند.

نکته گیم مستر :
در نظر داشته باشید که تعداد دفعاتی که می توانید بر روی این قفلها وارد کنید محدود می باشد و با توجه به نوع آن امکان دارد که پس از 5 تا 10 بار اشتباه وارد کردن ، به مدت 5 دقیقه امکان وارد کردن مجدد اعداد بر روی آن امکان پذیر نباشد . پس در ابتدا سعی کنید از اعداد خود اطمینان کسب کنید و سپس بر روی آن وارد کنید.

قفل دیجیتال
آموزش باز کردن قفل دیجیتال

4 – قفلهای دکمه ای

این مدل نیاز به چهار رقم عدد دارد که بر خلاف قفلهای دیگر ترتیب در آن اهمیتی ندارد و برای وارد کردن رمز بر روی آن باید 4 عدد مورد نظر را بر روی این قفل فشار دهید و سپس از ضامن پایین آن برای باز کردن قفل استفاده کنید.
در صورتی که عدد اشتباه وارد کرده باشید، فقط لازم است از سمت پشت آن مجدد عدد را فشار داده و به حالت عادی بر گردانید و عدد مناسب را بر روی آن وارد کنید.

نکته گیم مستر :
در زمان فشار دادن اعداد و یا ریست کردن آن اطمینان کسب کنید که دکمه ها به صورت کامل فشار داده شده باشد و سپس ضامن مورد نظر را فشار دهید.

آموزش باز کزدن قفل کلمه ای
قفل دکمه ای در اتاق فرار

5 – قفلهای جهت دار

این نوع قفلها در اتاقهایی فرار با درجه سختی بالا قالبا استفاده می شه و علت اون نحوه باز کردن این قفل است که شاید اگر برای بار اول با آن مواجه بشید و حتی رمز درست آن را داشته باشید برای شما باز کردنش زمان بر باشد.
برای باز کردن این قفلها شما نیاز به تعدادی جهت دارید و باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که رمز را اشتباه وارد کنید نیاز به ریست کردن دارد و این کار از طریق دو بار فشردن قسمت بالای این قفل به سمت داخل می باشد .

نکته گیم مستر :
در زمان باز کردن این مدل قفل در ابتدا یکبار آن را ریست کرده وسپس شروع به وارد کردن رمز کنید.

قفل جهتی در اتاق فرار
آموزش قفل

مدلهای معرفی شده تنها نمونه ای از رایج ترین قفلهای اتاق فرار می باشد و نمونه های مختلف دیگری با توجه به سناریوهای اتاق فرار وجود دارد که به زودی معرفی می گردد.

بازگشت به بالای صفحه